×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
true
false

تا همین چند ماه پیش تقریبا اغلب هواداران فوتبال در ایران امیدی به صعود این تیم به جام جهانی نداشته و البته عده ای نیز منتظر حذف در همان دور اول حذفی بودند. اما این ماموریت دشوار و این مسیر صعب العبور امشب چه پایان شیرین و غرورانگیزی داشت؛ حرف سرالکس را فراموش کنید، حتی اگر در روزهای دشوار هم کنار تیم ملی نبوده و با طعنه های بی پایان تا توانستید تیم ملی، کادر فنی و این ستاره های دوست داشتنی را تحقیر کردید، امشب از این ضیافت شیرین لذت ببرید.  

تبلیغات سریع‌ترین راه خرید ارزهای دیجیتال در ایران (کافیه ثبت نام کنی!) سریع‌ترین راه خرید ارزهای دیجیتال در ایران (کافیه ثبت نام کنی!) سریع‌ترین راه خرید ارزهای دیجیتال در ایران (کافیه ثبت نام کنی!)

صعود به جام جهانی ماموریتی همیشگی و آسان برای فوتبال ایران نیست. علیرغم تمامی تعاریف بعضا اغراق آمیز در مورد استعدادهای دهه ۶۰ و ۷۰ فوتبال ایران، تیم ملی تنها یک بار و به صورت معجزه وار موفق به صعود به جام جهانی شد. در سال ۲۰۰۲ و علیرغم در اختیار داششتن دو جین فوق ستاره به راحتی حذف شدیم و ۲۰۱۰ حتی در بین دو تیم اول گروه نه چندان دشوار خود هم قرار نگرفتیم. اگر مدعی هستید امکانات نداشتیم و شرایط صعود در دهه ۶۰ و ۷۰ دشوار بود، فراموش نکنید فوتبال در آسیا چقدر پیشرفت کرده و رقبا بیشتر و باکیفیت تر شده اند. بی تردید از لحاظ امکانات، شرایط سخت افزاری و سازماندنی، فاصله ما با رقبای آسیا نسبت به گذشته بیشتر هم شده است.

پس فراموش نکنیم صعود به جام جهانی هدف ما و صعود از مرحله گذرهی جام جهانی رویای ما خواهد بود. اگر اینقدر صعود از گروه آسان بود که کره جنوبی، ژاپن و در بسیاری از ادوار در تاریخ عربستان با در اختیار داشتتن تعداد فراوانی ستاره باکیفیت، مربیان تغلب مشهور و امکانات صد بیشتر از ما که باید هر دوره راهی ۱۶ تیم برتر جام جهانی می شدند.

کام همدیگر را بیش از این تلخ نکنیم. گره زدن این موفقیت بزرگ به گروه آسان و درخشش ستاره های اروپایی و … حقیقتا خودتحقیری عجیبی است که در ذهن برخی هواداران فوتبال وجود دارد. این تیم میراث هیچکس نیست؛ امضای کادر فنی و ستاره های تیم ملی در این موفقیت بزرگ به وضوح دیده می شود.

بله، تردیدی وجود ندارد که حضور بازیکنانی بین المللی مثل مهدی طارمی، سردار آزمون، امیر عابدزاده، علی جهانبخش و … نقش مهمی در رقم خوردن این پیروزی بزرگ داشته، اما بیبه کرات در همین فوتبال خودمان شاهد ناکامی تیم هایی در ادوار مختلف علیرغم در اختیار داشتن بازیکنان بزرگ بوده ایم.

تنها یک دنیا تشکر؛ از شما دراگان اسکوچیچ- از اینکه در این شرایط دشوار و علیرغم همه بی مهری ها و بدبینی های ابتدایی، با تمام وجود این پروژه دشوار را به بهترین شکل ممکن به پایان رساندید. کم نبود واکنش های تحقیرآمیز به شما. اوایل دراگان را سرمربی سابق خونه به خونه لقب داده بودند- عیبی نداشت، پس حالا هم او را سرمربی مقتدرترین صعود تاریخ فوتبال ایران به جام جهانی خطاب کنید.

آغوش بزرگ برای ستاره های بامعرفت و وطن پرست تیم ملی ایران؛ آنهایی که طی تنها چند ماه از آن دوره دشوار در منامه گذشته و امشب این خاطره فوق العاده را برای ما رقم زدند. سربازهایی باکیفیت، مطیع و منضبط که این دوره اجازه ندادند حتی یک ثانیه هم نسبت به حضور در قطر ۲۰۲۲ مردد باشیم.

بازیکنانی تیمی که گاهی برای حتی یک دست لباس یا پرواز چارتر هم به مخاطره افتاده، بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان داده و با اقتدار جواز صعود به جام جهانی را رقم زدند. البته چهار سال قبل و در جریان پیروزی تیم ملی ایران مقابل مراکش، گزارشگر شبکه ITV خیلی زودتر از امروز تاکید کرد که بازیکنان ایران علیرغم شرایط دشوار قادر به رقم زدن چه شب های باشکوهی هستند؛ با آن جمله فراموش نشدنی و غرورانگیز No boots? No problem.

این صعود تاریخی و موفقیت آمیز متعلق به همه هواداران فوتبال در ایران است؛ حداقل یک امشب دست از خودتحقیری ذاتی و کامنت های طعنه آمیز برداریم. در دوره ای که این چند تکه شدن هواداران حتی محمد صلاح را هم کلافه کرده و او نیز در مصاحبه ای تند و تیز طرفداران فوتبال در مصر را به همبستگی دعوت کرده؛ همین امشب فقط، امشب فقط از این دستاورد بزرگ لذت ببریم، همین.

آریا فاطمی مقدم

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true