×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۳ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false

طرح جدید یارانه نان چگونه است؟

در رابطه با طرح کارتخوان های هوشمند طرح نان در میز اقتصادی مسئولان نکاتی را مطرح کردند.

سوال:طرح کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها از چه زمان آغاز شد؟

معاون وزیر اقتصاد: از سه هفته پیش کار در استان زنجان  در دو فاز شروع شد. اول نصب کارتخوان هوشمند برای یک پارچه سازی نانوایی‌ها که اکنون ۹۰ درصد نانوایی‌ها مجهز شده اند.

۱۸ میلیون قرص نان در این سه هفته پخته شده و بخش بعدی هوشمند سازی مربوط به اختصاص آرد به نانوایی‌هاست. این کارتخوان‌های هوشمند دقیقا ساعت شروع و اتمام کار نانوایی‌ها، فاصله تراکنش، تنوع کارت بانکی، حجم خرید نان توسط مردم و قیمت‌ها را ثبت می‌کنند تا رفتار غیر متعارفی رخ ندهد.

منظور از رفتار غیر متعارف حجم خرید برخی است که البته به مناطق جغرافیایی بستگی دارد.

سوال: این آمار‌های ثبت شده تا چه میزان می‌تواند کمک کند؟

معاون وزیر اقتصاد: این کارتخوان‌ها به دولت کمک می‌کنند تا رفتار مردم و نانوایان پالایش شود و انحرافات کنترل شود.  زیر ساخت هوشمند به منطقه جغرافیایی، تعداد خانوار‌ها و جمعیت افراد بستگی دارد.

سوال: تا امروز برآوردی از صرفه جویی انجام شده است؟

معاون وزیر اقتصاد:در فاز اول این طرح کسب این داده‌ها هدف اولیه بود که در استان زنجان ۹۰درصد تحقق پیدا کرد.

سوال:در رابطه با شناسایی تخلفات و قاچاق چقدر این طرح آماده است؟

معاون وزیر اقتصاد: در این طرح قیمت آرد و گندم شفاف و آزاد سازی می‌شود و نانوایان آرد را با قیمت آزاد و واقعی دریافت می‌کنند و تا مهلت تسویه زمان دارند آرد را به صورت نان به مردم تحویل دهند.

سوال: برخورد با گران فروشی با چه قسمتی است؟

معاون وزیر اقتصاد: سیاست‌های قیمت گذاری را بر روی کارت هوشمند انجام داده ایم و مردم فقط تعداد نان خریداری شده را وارد می‌کنند گزارش مقدار فروش در اختیار نظارت گران قرار داده می‌شود. علاوه بر آن قرار است یک گزینه رای در اختیار مردم قرار گیرد تا رتبه بندی نانوایی‌ها هم انجام شود.

سوال:گران فروشی پنهان چه می‌شود؟

معاون وزیر اقتصاد: پیشنهاد ترازو‌های دیجیتال متصل به کارتخوان‌ها داده شده، اما تا رسیدن به این پیشنهاد، داده‌ها می‌توانند همه چیز را نمایش دهند.

سوال:آیا سهمیه آرد نانوایی‌ها یکسان است؟

معاون وزیر اقتصاد: در شرایط فعلی سهمیه بندی شده، اما برای آن مواردی در نظر گرفته شده است.

بعد از استقرار کارتخوان‌ها یک برنامه بر روی گوشی نانوا نصب می‌شود نانوا می‌تواند اطلاعات و گزارشات و پرداخت دولت را از این برنامه مشاهده کند.

سوال: این طرح چه زمانی برای کل کشور اجرا می‌شود؟

معاون وزیر اقتصاد: بعد از تکمیل در استان زنجان در توسعه آن در بین استان‌ها محدویت‌های خاصی نداریم، پیش بینی شده در طول یک ماه کل نانوایی‌های کشور به این طرح متصل شوند.

سوال فاز دوم این طرح چیست؟

معاون وزیر اقتصاد: ۱۰ میلیون گندم مصرف می‌شود برای نان مردم و حدود ۳۰ درصد عرضه خارج از شبکه داریم و این یارانه است که از بین می‌روند.

در فاز دوم این طرح گندم به شکل قیمت تمام شده به کارخانه دار داده می‌شود، کارخانه‌ها نیز آرد را به نانوا می‌دهند و نانوا‌ها یک ماه فرصت تسویه دارند تا آرد را نان و بین مردم توزیع کنند، متناسب با نان فروخته شده در پایان هر شب برای نانوا مبلغ اختلافی واریز می‌شود که منابع طرح نزد بانک مرکزی است.

سوال: چقدر صرفه جویی در این طرح وجود دارد؟

معاون وزیر اقتصاد: برآورد این است که ۵ تا ۶ میلیون آرد مصرف شود و یک و نیم میلیارد دلار صرفه جویی انجام گیرد.

سوال:در استان قزوین چه تعداد نانوایی مجهز به کارتخوان هوشمند شدند ؟

رئیس جهاد کشاورزی قزوین: در استان قزوین هزار و ۸۳۴ نانوایی وجود دارد، صد و ۲۲ مورد از آن‌ها آزاد پز و هزار و ۴۰۰ نانوایی مشمول این طرح هستند و اکنون ۶۵۰دستگاه نصب شده است.

پس از نصب این دستگاه می‌شود که خیلی شاخص‌ها را بررسی کرد، با این دستگاه‌ها ساعت شروع به کار و اتمام نانوایی مشخص است و تعطیلی نانوایی نیز مشخص می‌شود.

کیفیت نان، وزن نان، میزان فروش مشخص خواهد شد که همه این‌ها ما را در مدیریت نان کمک خواهد کرد.

سوال:چه اطلاعاتی با این طرح در زمینه نان درقزوین دریافت شد؟

رئیس جهاد کشاورزی قزوین: در قزوین این طرح از خرداد شروع شده هنوز تحلیل داده‌ها کامل نشده و این دستگا‌ها ساعت کار و تعداد نان را می‌گوید در این طرح گران فروشی منتفی است و همه چیز قابل پالایش است و سهمیه آرد به نانوایی‌ها مشخص است.

سوال: چند نانوایی هوشمند در زنجان اکنون وجود دارد؟

رئیس جهاد کشاورزی زنجان: بخش بزرگ این طرح کارتخوان‌ها بودند که انجام شده  و آماده اقدام پایانی هستیم از یک هزار و ۶۰۹ نانوایی بیش  از ۹۰ درصد مجهز شده اند.

سوال: از نظر زیر ساختی مشکلی وجود دارد؟

رئیس جهاد کشاورزی زنجان: تمام موارد پیش بینی شده و مشکل خاصی تاکنون نداشته ایم.

سوال:ثمرات این طرح چیست؟

رئیس جهاد کشاورزی زنجان: در زنجیره نان یارانه به کارخانه آرد تخصیص داده می‌شود و استقبال کشاورزان به سبب واقعی سازی قیمت برای کشت گندم زیاد شده است. در بهره وری نان هم نکات مثبتی رخ داده این طرح در بهبود کیفیت نان هم کمک می‌کند و خروج آرد به صورت قاچاق کم می‌شود و دیگر آرد برای قاچاقچیان جذابیتی ندارد.

سوال:در این مدت شکایت مردمی وجود داشته است؟
رئیس جهاد کشاورزی زنجان: موضوعاتی که بیشتر وجود داشت به مجوز‌های نانوایی‌ها باز می‌گردد و یکی از دلایل کندی کار همین موضوع بود مورد بعد به فرهنگ سازی باز می‌گردد.  برخی متخلفان مقاومت‌های داشتند، اما طرح اجرا شد.

شیوه فعالیت با این دستگاه‌ها بسیار ساده است و همه موارد از زمان شروع کار تا کیفیت پخت نان بررسی می‌شود در انتهای ماه با آرد باقی مانده در نانوایی‌ها می‌توان عملکرد آن نانوایی را بررسی کرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true