×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۱  
true
false

روز گذشته در آستانه هفته دفاع مقدس، آیین تجلیل و تکریم سراسری از خانواده معظم شهدا، ایثارگران و پیشکسوتان دفاع مقدس با حضور رئیس جمهوری برگزار شد. آیت الله سید ابراهیم رئیسی، نشان دادن و تبیین راه شهدا را عاملی برای نجات از گمراهی ها دانست و تاکید کرد که موج بیداری در منطقه نیز به برکت خون شهدا است.

در این مراسم که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، شهردار تهران و رئیس بنیاد شهید حضور داشتند، آیت الله رئیسی تجلیل و تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس را جلوه ای از روشنگری نسبت به یاد، راه، پیام و هدف شهیدان و ایثارگران دانست و تاکید کرد: این تجلیل و تکریم به خاطر این است که هیچ کس دچار جهل و نادانی نشود و اگر به هر دلیل بخاطر فتنه فتنه گران و شیطنت شیاطین دچار گمراهی شد، با نشان دادن راه شهیدان از گمراهی نجات یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهوری اظهار کرد: رمز ماندگاری نام شهیدان و ایثارگران ما در دفاع مقدس، دفاع از حریم و حرم و دفاع از مبانی انقلاب اسلامی در این است که این عزیزان خودشان نیز قدسی شدند و این ماندگاری برای اخلاص در عمل آنها است.او با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین(ع)، برگزاری نمایشگاه و مراسم تجلیل از شهدا را برای نسل امروز و آینده درس آموز عنوان کرد و افزود: این حرکت عظیم در تجلیل از شهیدان و خانواده شهدا اقدامی در جهت مصون سازی نسل جوان است و راه صیانت بخشی به نسل امروز و آینده، معرفی عاشورا و امتداد دادن به آن است.

رئیسی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه جنگ ها و نبردهای زیادی در طول تاریخ و در نقاط مختلف جهان اتفاق افتاده اما باید دید کدام یک از آنها مقدس بوده است، اظهار کرد: نظامات حکومتی متعددی نیز در دنیا برقرار هستند اما کدام یک از آنها مقدس است؟ سوال مهم تر این است که چه چیزی  نظام ما، دفاع ما و بسیج ما را تقدس بخشیده است؟

رئیس جمهوری با بیان اینکه در عالم فقط خداست که قدوس است و هر چه بخواهد مقدس باشد باید با قدوس مرتبط باشد، گفت: نظام جمهوری اسلامی از آنجا که مبتنی بر دین، آموزه های دین، کتاب و سنت است، مقدس شده است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: در این نظام همه امور با دین تنظیم شده و در راس آن نیز فردی قرار دارد که نایب امام عصر(عج) است که قدسیت خود را از جانشینی رسول خدا(ص) گرفته و همین نیابت از حجت خدا باعث قدسیت نظام و همه مراتب دیگر تحت امر او شده است. در این نظام هیچ قانون و مصوبه ای بدون تطبیق با شرع و موازین شرعی، اعتبار ندارد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: علاوه بر این، باید عمل همه افراد و بخش ها هم در این نظام قدسی باشد و لذا هرکس در جایگاه خود باید با اخلاص خدمت کند تا عمل او نیز قدسیت داشته باشد و این رمز ماندگاری شهدای ما در دفاع مقدس، دفاع از حرم و دفاع از مبانی انقلاب اسلامی است که اخلاص شان عمل آنها را قدسی کرده بود.

 رئیس جمهوری گفت: ماندگاری شهدای ما ناشی از آن بود که از همه چیز خودشان برای خدا گذشتند و از همین رو بود که امام راحل ما با آن شخصیت عظیم وقتی در برابر آنان قرار می گرفت، می گفت من احساس حقارت می کنم و به جایگاه شما غبطه می خورم. این سخن امام(ره) برای آن بود که جایگاه رزمندگان جبهه حق و مدافعین ارزش ها و شهدا را به ما نشان دهد.

آیت الله رئیسی تجلیل از این خط نورانی را توفیقی برای همه عصرها و دوران ها دانست و گفت: هر آنچه که قدسی شود جاودانه می شود و لذا راه، پیام و روش شهدا برای همیشه تاریخ جاودانه شده است. در این بین فرماندهان و پیشتازان این شهدا جایگاه خاص و رفیعی دارند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: همه این سرداران و پیشتازان بزرگ فرمانده بزرگی دارند که هم در دوران جنگ و هم در دوران پس از جنگ نزدیک ترین یار و همراه امام بود و همواره در صفوف مقدم حضور داشت؛ شخصیتی که این نمایشگاه (نمایشگاه ملی در لباس سربازی که دیروز افتتاح شد) توانسته برخی جلوه های زندگی او را به نمایش بگذارد. البته مناسب است که مجاهدت های ایشان در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به بخش های این نمایشگاه اضافه شود.

رئیسی اضافه کرد: باید برای جامعه روشن شود که این کشور توسط فقیه جامع الشرایطی اداره می شود که به مردم نمی گوید بروید بلکه خود به مقصد رسیده و دیگران را به سوی مقصد فرامی خواند. این نمایشگاه گویای آن است که رهبر و فرمانده ما جایگاه پیشکسوتی همه پیشکسوتان مخلص را در این میدان دارد.

او با تشکر دوباره از این حرکت ارزشمند و ماندگار، به تاکید مقام معظم رهبری برای گرامیداشت یاد و نام شهدا اشاره کرد و گفت: دلیل تاکید بر گرامیداشت یاد شهدا این است که هر جا نام شهدا برده شود و مرام آنان مورد توجه قرار گیرد، جهل زدایی می کند.

رئیسی تصریح کرد: امروز با جاهلیت مدرنی مواجه هستیم که به علم، فناوری، سلاح و قدرت مالی فراوان مجهز است و می تواند زشت ترین کارها را به عنوان ارزش به جامعه تحمیل کند و در واقع نداشته های خود را به دنیا تحمیل می کند که تجلیل از شهدا می تواند نقاب از چهره این جهل مدرن بردارد.

آیت الله رئیسی تجلیل از شهدا را تبیین راه و مرام عاشوراییان توصیف و تاکید کرد: اگرچه دشمنان دین تلاش کردند عاشورا پایان عاشوراییان باشد اما عاشورا تبدیل به روز تولد عاشوراییان شد. مردان نامدار دو روز تولد دارند؛ یکی روز تولد شخص آنهاست و دیگری روز تولد شخصیت آنهاست.

رئیس جمهوری گفت: به همه خانواده شهدا تبریک می گویم چرا که روز شهادت فرزندان و عزیزان شان روز تولد شخصیت آنهاست؛ شخصیت هایی که تا همیشه تاریخ در آسمان می درخشند و از عالم، جهل زدایی می کنند.

رئیسی همچنین موج بیداری در منطقه را به برکت خون شهدا دانست و افزود: درست است که باطل هرازگاهی جولانی در عالم می دهد اما قرار حقیقی عالم حق و حقیقت است که در راه شهدا تبلور یافته است و امیدوارم روح شهدا برای موفقیت ما در انجام مسئولیت خطیری که در راه رفع مشکلات کشور برعهده داریم، دعا کنند.

او در این مراسم از خانواده معظم چند شهید دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از جمله خانواده شهید فخری زاده و خانواده سردار حجازی و نیز چند تن از جانبازان دفاع مقدس تجلیل کرد. همچنین در پایان این مراسم از تندیس مرزداران و نیز ۳۲۴ عنوان کتاب در دوره دفاع مقدس رونمایی شد. رئیس جمهوری پیش از سخنرانی، نمایشگاه ملی «در لباس سربازی» را که در موزه دفاع مقدس برپا شده است، افتتاح کرد.

این نمایشگاه ملی  گزارشی مستند از دفاع مقدس به روایت مقام معظم رهبری است. افتتاح نمایشگاه ملی «در لباس سربازی»

نمایشگاه ملی «در لباس سربازی» که با حضور رئیس جمهوری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان ارتش و سپاه صبح دیروز در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد؛ نمایشگاهی است از اسناد منتشر نشده جنگ ایران و عراق که برای اولین بار در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد.

نمایشگاه «در لباس سربازی» گزارشی مستند از دفاع مقدس به روایت رهبر معظم انقلاب است. اسنادی که حالا در برابر چشم عموم مردم قرار گرفته اند روایت رهبر معظم انقلاب از سال هایی است که در جایگاه رئیس جمهوری بخش قابل توجهی از مسئولیت فرماندهی دفاع از کشور را برعهده داشتند و حالا این اسناد بخش دیگری از حقایق دفاع مقدس را برای مخاطبان بازگو خواهد کرد.

نمایشگاه «در لباس سربازی» که به همت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای و همکاری بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران برپا شده است، مخاطبان را تا دل ماموریت ها و پشت صحنه فرماندهی نظامی آیت الله خامنه ای در سال های جنگ تحمیلی با خودش همراه می کند.

سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در آیین افتتاح این نمایشگاه دائمی که با تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همراه بود، به بیان گزارشی از عملکرد این بنیاد در سالهای اخیر پرداخت و درباره نمایشگاه «درلباس سربازی» توضیح داد: برخی از اسناد برای نخستین بار است که در این نمایشگاه عرضه می شود و نقش رهبر معظم انقلاب در بازه های زمانی مختلف انقلاب و جنگ تحمیلی در آن بیان خواهد شد.

ایمان عطارزاده معاون هماهنگی و رئیس حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای درباره نمایشگاه «در لباس سربازی» با بیان اینکه نقطه اتکای این نمایشگاه مربوط به فداکاری های بزرگ ملی است که سرمایه همیشگی یک ملت محسوب می شوند، گفته است: «با توجه به اینکه حضرت آیت الله خامنه ای نقش های متنوع و گسترده ای در دفاع مقدس داشته اند و به نوعی از میان شخصیت های اصلی انقلاب، ایشان تنها فردی بوده اند که علاوه بر مسئولیت های مهم ستادی و فرماندهی نیروهای مسلح، توفیق حضور در خط مقدم جبهه ها را از آغازین روزهای دفاع مقدس داشته اند و از نزدیک شاهد بسیاری از مسائل این حوزه بوده اند، به همین دلیل می توان جامع ترین و متقن ترین روایات از دفاع مقدس را با مرور خاطرات، مکاتبات، روزنویس ها و بیانات حضرت آیت الله خامنه ای یافت.»

براساس آنچه اعلام شده یکی از مهم ترین اهداف نمایشگاه «در لباس سربازی»، ارائه فهرستی از موضوعات و سوژه ها به فعالان و تولیدکنندگان فرهنگی است تا با بهره مندی از این گنج های اسنادی و پژوهشی، فعالیت های حوزه دفاع مقدس را گسترش و تعمیق ببخشند. همچنین نمایشگاه «در لباس سربازی» در نخستین مرحله پس از افتتاح، میزبان فعالان و نخبگان عرصه دفاع مقدس است و در مراحل بعدی نیز میزبان عموم مردم خواهد بود.

آیین تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس , رئیسی

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true