×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۶ خرداد - ۱۴۰۱  
true
false

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: خلیج فارس مرکز ثقل شکل‎گیری قدرت دریایی جبهه مقاومت اسلامی است.

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در یادداشتی به مناسبت دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس با تاکید بر اینکه خلیج فارس بخشی از هویت جمهوری اسلامی ایران است و امروز کانون مقابله تمدن ایرانی اسلامی با جبهه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و انگلیس است، عنوان کرد: خلیج فارس مرکز ثقل شکل‎گیری قدرت دریایی جبهه مقاومت اسلامی در تقابل با استکبار جهانی است.

متن یادداشت امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش به شرح زیر است:

۱) اسامی و نام‌های جغرافیایی ریشه در تاریخ و تمدن نواحی جغرافیایی دارند. یعنی کارکرد متقابل جغرافیا و تمدن. وقتی صحبت از خلیج فارس می‎شود، به خودی خود گویای تأثیر و تعامل متقابل ایران با دریای خلیج فارس است.

۲) اگر به تاریخ تمدن این منطقه نگاه کنیم، خواهیم دید که هیچ جغرافیا و تمدنی به اندازه ایران و تمدن دریایی ایران تعامل با خلیج فارس نداشته است و نام خلیج فارس ناشی از تعامل تاریخی و تمدنی ایران با این خلیج است.

۳) موضوع مهم دیگر ژئوپلیتیک است. اگر به نظریه‎های ژئوپلیتیکی از گذشته تا به امروز نگاه کنیم، در نیم کره شمالی ۳ ناحیه ژئوپلیتیکیِ قلب زمین یا هارتلند، نوار داخلی که قلب زمین را در بر گرفته است یعنی ریملند و نوار خارجی که بیشتر کشور‌های پایین‌تر از خلیج فارس را شامل می‎شود یعنی تمام شبه جزیره‎ی عربستان تعریف می‎شود. در این نظریه‎ها ریملند یا نوار حاشیه بسیار مهم است. زیرا مرز تلاقی سازه قدرت زمینی و سازه قدرت دریایی است. به همین دلیل است که کشور‌های این منطقه از نظر ژئوپلیتیکی مهم و تأثیر کذار هستند. در نقطه مقابل کشور‌هایی که در منطقه‎ی نوار بیرونی قرار می‎گیرند کمترین ارزش و وزن ژئوپلیتیکی را در تقابل میان سازه قدرت دریایی و زمینی دارند؛ بنابراین خلیج فارس از جغرافیای ارزشمند ایران تأثیر می‎پذیرد و نه از شبه جزیره عربستان و در تمام طول تاریخ تا امروز اینگونه بوده است.

۴) موضوع بعدی وزن ژئوپلیتیک است. یعنی ظرفیت‎های ژئوپلیتیکی که به یک ناحیه ژئوپلیتیکی وزن، ارزش و منزلت می‎دهد و این موضوع متأثر از کارکرد‌های متقابل سیاست، قدرت و جغرافیا در تعامل با جمعیت است. از نظر جغرافیا خلیج فارس در مرکز زمین قرار گرفته است و ارزش‎های ژئو اکونومیک و ژئواستراتژیک مهمی را مانند تنگه‎ی هرمز، بیضی راهبردی انرژی و جغرافیای پهناور ایران اسلامی که هم در نظریه‎ی قدرت بحری و هم در نظریه‎های قدرت بری حائز ارزش و اهمیت است را در بر گرفته است. این ظرفیت‎ها در تعامل با تمدن ایرانی اسلامی صاحب قدرت و ارزش ویژ‎ه‎ای می‎شود که به برکت انقلاب اسلامی فعال، پویا و برخوردار از استقلال معنی‎دار و پایدار شده است. به همین دلیل در فضای ژئوپلیتیکی منطقه و جهان، خلیج فارس به شدت متأثر از وزن ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران است و با تأثیر پذیری از آن متعادل، پایدار و صاحب اهمیت، منزلت، وزن و اعتبار می‎شود و با این رویکرد به آن مرکز مرکز زمین اطلاق می‎گردد.

۵) بنابراین خلیج فارس از ایران اسلامی هویت می‎گیرد و بخشی از هویت جمهوری اسلامی ایران است و این موضوعی قابل معامله و قابل گذشت نیست! در این ارتباط این جغرافیا و وزن ژئوپلیتیک کشورهاست که حکم می‎کند و سایرین چاره‎ای جز تمکین ندارند و این موضوع قابل دستکاری نیست!

۶) امروز خلیج فارس کانون مقابله تمدن ایرانی اسلامی با جبهه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و انگلیس است.

۷) خلیج فارس مرکز ثقل شکل‎گیری قدرت دریایی جبهه مقاومت اسلامی در تقابل با استکبار جهانی است.

۸) وقتی به تاریخ نگاه می‎کنیم، هیچگاه ایران به اندازه امروز در دریا صاحب قدرت و اعتبار خودساخته و متکی به ظرفیت‎های درونی نبوده است. قدرتی که عاریه‎ای نیست.

۹) ظرفیت‎های ژئوپلیتیکی ایران با تکیه بر آرمان‌های انقلاب اسلامی و دریا در حال فعال شدن است و خلیج فارس، تنگه‎ی هرمز، سواحل مکران و دریای خزر با این نگاه معنی می‎شوند؛ و سرپل‎های مهم احیاء تمدن دریایی ایران بزرگ، ایران تاریخی و ایران اسلامی در گام دوم انقلاب یعنی دوره‎ی تمدن‎سازی جمهوری اسلامی ایران هستند.

۱۰) این‌ها دلایل مهمی هستند که دشمنان ایران، دشمنان انقلاب اسلامی همه‎ی تلاش‎شان را برای خنثی کردن این ظرفیت‎ها از جمله خلیج فارس می‎نمایند. چرا که امروز سواحل جنوبی جمهوری اسلامی ایران به ویژه خلیج فارس در بستر انقلاب اسلامی و تمدن ایرانی ظرفیت تولید و ظهور تمدن نوین اسلامی را دارد که منطقه و جهان را متأثر خواهد کرد.

۱۱) ایران ۱۴۰۰ در گام دوم انقلاب بسیار متفاوت از گذشته خواهد بود، ما با تکیه بر آموزه‎های دینی، انقلابی، تمدنی و نیروی جوانی مسلط بر دریا، گام‌های بلندی را با جهش به سوی تمدن نوین اسلامی بر خواهیم داشت و این نقطه نگرانی غرب است. این آغاز پایان تسلط استکبار بر منطقه است.

۱۲) ما به دریا‌ها امنیت و اعتبار می‎بخشیم و از فرصت‎های آن به نفع صلح و امنیت جمعی و تعامل با دوستان و تقابل با دشمنان بهره می‎جوییم و به توسعه طلبی استکبار خاتمه خواهیم داد. این وعده الهی است.

۱۳) آنچه در این فضا دشمن را نگران می‎کند، قدرت نظامی و سیاسی و اقتصادی ما نیست، بلکه آرمان‌های ایران اسلامی است که با استفاده از ظرفیت‎های ژئوپلیتیکی قدرت و جاذبه جهان شمولی دارد.

۱۴) ما در فضای تحریم‎های ظالمانه با قدرت دانش و اندیشه پا به عرصه جهان گذاشته‎ایم و دنیا را متحیر خواهیم کرد؛ بنابراین نام خلیج فارس برازنده این منطقه است. همانطور که نام خلیج خوک‌ها برازنده ناکامی آمریکایی‎ها است و با خفت و خواری آن‌ها پیوند خورده است.

۱۵) آمریکایی‎ها به جز بحران‎های دست دوم که جمهوری اسلامی ایران توانایی مهار آن‌ها را دارد چیزی را برای کشور‌های منطقه به ارمغان نمی‎آورد! بنابراین پرسه زدن در خلیج فارس و دریا‌های پیرامون جمهوری اسلامی ایران ممنوع! تحمیل ترتیبات امنیتی نامطلوب و ظالمانه به منطقه ممنوع!

۱۶) ملت‎های منطقه هم هوشیار باشند، آمریکایی‎ها روی دیگر سکه‎ی سیاست نخ نمای انگلیسی هستند، یعنی تفرقه بیانداز و حکومت کن. آن‌ها سال‌هاست که فرهنگ تعامل و همگرایی را از منطقه و جهان ربوده‎اند و بازی با نام خلیج تاریخی و همیشه فارس بخشی از همین سیاست کثیف آمریکایی انگلیسی است! در حالی که نام خلیج فارس هم در تاریخ و هم در نهاد‌های بین‎المللی ثبت جهانی شده است.

۱۷) تا جایی که آمریکا و ایادی او در منطقه جولان می‎دهند، امنیت جمعی و جهانی موضوعی بی‎معنی است! امنیت آمریکایی به معنی ترور و تهدید و نا امنی کنترل شده و تحمیل جنگ نیابتی به منطقه و جهان است. باید منطقه و جهان از جولان آمریکایی پاک شود و برای این کار به وحدت و همدلی و همگرایی نیاز داریم.

۱۸) ما برای حفظ صلح و امنیت پایدار جمعی در منطقه بسیار جدی هستیم و به هیچ عامل خارجی اجازه‎ی ناامن کردن منطقه را نمی‎دهیم.

انشاالله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
دهم اردیبهشت ۱۳۹۹
دریادار دکتر حسین خانزادی

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true